Jakich branż zwykle dotyczy problem końcówek magazynowych?

Udostępnij:

Magazynowanie produktów to niezbędny etap dystrybucji. W najlepszym scenariuszu towar trafiający do magazynu zostaje z niego niedługo potem zabrany i przekazany do dalszej sprzedaży, a na jego miejsce może trafić towar nowy. W rzeczywistości bardzo często przedsiębiorstwa spotykają na swojej drodze problem z zalegającymi towarami. W jakich branżach występuje on najczęściej i w jaki sposób można go rozwiązać?

Niemodne ubrania

Problem końcówek magazynowych bardzo często przydarza się firmom i markom działającym w branży modowej. Przyczyna jest prosta – każdy sezon to nowa kolekcja ubrań, które trzeba sprzedać w przeciągu kilku miesięcy, w przeciwnym wypadku stają się one niemodne i nie cieszą się zainteresowaniem odbiorców. Dodać do tego należy również fakt, że marki modowe ze względu na relatywnie niskie koszty produkcji ubrań wytwarzają je w ilości zbyt dużej w stosunku do popytu.

Do tej kategorii produktów można zaliczyć również innego rodzaju asortyment, np. galanterię skórzaną czy akcesoria. Mimo że nie psują się one, zazwyczaj wraz z końcówką sezonu stają się towarem zalegającym w magazynach, ponieważ na półkach sklepowych pojawiają się nowe kolekcje.

Przestarzała elektronika

W dzisiejszych czasach postęp technologiczny jest na tyle dynamiczny, że nowe rozwiązania pojawiają się na rynku elektroniki praktycznie każdego roku i szybko zaczynają wypierać z niego technologie starsze. To powoduje, że sprzęty takie jak telefony komórkowe, sprzęt RTV czy komputery oraz części do nich starzeją się w bardzo krótkim czasie. Jeśli nie zostaną sprzedane niedługo po swoim debiucie, istnieje spora szansa, że nie znajdą już zbyt wielu nabywców.

Artykuły spożywcze na granicy terminu przydatności

Właściwie każdy rodzaj żywności, nawet tej pakowanej w hermetyczny sposób ma ograniczony termin przydatności do spożycia. Im bliżej tego terminu, tym większe ryzyko, że danego towaru nie uda się już sprzedać. To poważny problem, ponieważ przeterminowana żywność, w przeciwieństwie do ubrań czy elektroniki, nie nadają się już do użytku ani recyklingu i może zostać jedynie zutylizowana.

Przeterminowane kosmetyki

Kosmetyki, podobnie jak żywność mają swój termin przydatności, po przekroczeniu którego nie mogą być użytkowane. Zazwyczaj ich termin przydatności jest dużo dłuższy, niż w przypadku żywności – może wynosić kilka lat – niemniej trzymanie ich na półkach magazynowych zbyt długo generuje spore koszty.

Branża papiernicza i wydawnictwa

Wbrew pozorom nawet artykuły papiernicze, takie jak zeszyty, notesy czy bloki rysunkowe mogą być problematyczne w magazynowaniu. Dlaczego? Ponieważ w dużej mierze są to produkty sezonowe – największy popyt na nie widać na początku roku szkolnego i akademickiego, kiedy zaopatrują się w niej uczniowie i studenci. Później na długi czas ich sprzedaż spada. Podobnie jest w przypadku wydawnictw, zarówno tych specjalizujących się w publikacjach książkowych, jak i czasopismach.

Jak sobie poradzić ze stokami magazynowymi?

Niezależnie od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo, stoku magazynowe, czyli zalegający na półkach towar są poważnym problemem – nie przynoszą żadnego zysku, a jedynie generują zupełnie zbędne koszty. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się problemu jest sprzedaż stoku. Można w ten sposób nie tylko błyskawicznie oczyścić magazyn ze zbędnych produktów, ale też odzyskać część poniesionych kosztów i w ten sposób przywrócić produkcję nowy towarów.

Masz w swoim magazynie towar, którego nie możesz sprzedać? Chętnie go od Ciebie odkupimy! Zapraszamy do kontaktu – razem znajdziemy odpowiednie rozwiązanie Twojego problemu!

AKTUALNOŚCI

Pozostałe wpisy

newsletter

Otrzymuj oferty VIP jako pierwszy

Podejmuj decyzje i ciesz się najlepszą ceną