Jak ograniczyć koszty związane z magazynowaniem towaru?

Udostępnij:

Magazynowanie to niezbędny etap obrotu wszelkiego rodzaju towarami – od artykułów żywnościowych, przez odzież, kończąc na elektronice oraz specjalistycznych sprzętach. Przechowywanie towarów oznacza koszty, które mogą wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorstwa. Dlatego warto te koszty ograniczać, jednak bez rezygnowania z wysokiej jakości obsługi klienta. Podpowiadamy jak to zrobić.

Dostosuj magazyn do swoich potrzeb

Duża przestrzeń magazynowa jest o tyle wygodna, że daje dużą swobodę w planowaniu procedur – można ją urządzić w taki sposób, by korzystanie w niej z różnego rodzaju sprzętów (np. wózków widłowych) było wygodne i bezpieczne dla pracowników. Z drugiej strony mniejsze magazyny – zarówno wynajmowane, jak i posiadane przez przedsiębiorstwo na własność – generują mniejsze koszty, chociażby pod postacią zużycia energii. Dlatego pierwszym krokiem w optymalizacji kosztów jest dostosowanie powierzchni magazynowej do indywidualnych potrzeb. Nie może ona być zbyt duża, by nie generować zbędnych wydatków, ani zbyt mała, aby nie hamować tempa produkcji i zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa wewnątrz budynku.

Ważne jest wstępne planowanie rozkładu magazynu. W procesie tym należy wziąć pod uwagę zarówno wydajność produkcji jak i zapotrzebowanie na przestrzeń, specyfikę magazynowanych produktów (artykuły spożywcze przechowuje się inaczej, niż duży sprzęt AGD), a także rozmiary regałów i sprzętów magazynowych.

Pozbądź się stoków magazynowych!

Zalegający w magazynie towar to poważny problem. Dlaczego? Przede wszystkim zajmuje on przestrzeń, którą można by przeznaczyć dla innych produktów, mających jeszcze szansę się sprzedać. Tym samym generuje on zupełnie niepotrzebne koszty, jednocześnie będąc zamrożonym aktywem, z którego nie ma żadnych korzyści.

Na pozbycie się stoków jest kilka sposobów – można je na przykład sprzedawać po niższych cenach w ramach promocji lub po przeniesieniu ich do działu outletu. Można je również dodawać do innych produktów w charakterze bonusu. Minusem takich działań jest to, że one również generują pewne koszty, związane choćby z koniecznością oddelegowania do nich pracowników. Ponadto sprzedaż towarów przestarzałych, takich jak elektronika, czy zeszłorocznych kolekcji ubrań może trwać długo. Dużo lepszym rozwiązaniem jest sprzedanie stoku magazynowego – pozwala to w ekspresowym tempie oczyścić magazyn z nadwyżek towaru, a przy tym odzyskać sporą część kosztów poniesionych przy produkcji.

Masz w swoich magazynach towar, którego chcesz się pozbyć? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci rozwiązać ten problem!

Wykorzystaj cross-docking

Cross-docking to model dystrybucji, w którym magazynowanie towaru ogranicza się do minimum. W praktyce towar przyjęty do magazynu zostaje natychmiast przeładowany i przygotowany do dalszej dystrybucji. Wymaga to doskonałej koordynacji wszystkich uczestników łańcucha dostaw, ale pozwala znacznie ograniczyć koszty magazynowania, np. poprzez zmniejszenie przestrzeni niezbędnej do przechowania towarów.

Zmniejszenie zużycia energii

Zużycie energii to jeden z najważniejszych kosztów prowadzenia magazynu – wlicza się do tego zarówno energię używaną do jego oświetlenia i obsługi systemów, jak i ogrzewania czy chłodzenia. Zużycie energii można zminimalizować inwestując w rozwiązania takie jak:

dobra izolacja termiczna – ogranicza przenikanie ciepła przez ściany budynku, co jest istotne zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym,
automatyczne oświetlenie – reagujące na ruch czujniki uruchamiają światło jedynie w tych obszarach magazynu, gdzie przebywają pracownicy,
doświetlanie światłem naturalnym – świetliki w dachach magazynów pozwalają skutecznie doświetlić wnętrza nawet dużych magazynów, redukując zapotrzebowanie na oświetlenie elektryczne.
Wykorzystanie używanych palet
Palety oraz pojemniki wykorzystywane w magazynach dość często ulegają uszkodzeniom. Dlatego, aby ograniczyć koszt ich zakupu, warto zdecydować się na egzemplarze z rynku wtórnego – są tańsze, a zwykle ich stan nie odbiega od jakości egzemplarzy nowych. Na potrzeby magazynu można również wykorzystywać palety bez oznaczenia EPAL, gdyż również są tańsze, niż certyfikowane europalety.

AKTUALNOŚCI

Pozostałe wpisy

newsletter

Otrzymuj oferty VIP jako pierwszy

Podejmuj decyzje i ciesz się najlepszą ceną