Sprowadzanie towarów z Azji – na co uważać?

Udostępnij:

Od niedawna sprowadzanie produktów z Azji stało się nie tylko sposobem na poczynienie sporych oszczędności, ale nawet swojego rodzaju modą. AliExpress króluje, choć to nie jedyny portal, który pozwala na zakup między innymi Chińskich towarów. To skłoniło także wielu przedsiębiorców do rozpoczęcia handlu tańszymi azjatyckimi produktami.

Warto jednak pamiętać, że tego typu transakcje wiążą się też z ryzykiem. Na co zwracać szczególną uwagę?

Jawne i niezgodne z prawem podróbki

To oczywiście problem nie tylko chińskich produktów, ale także polskich, rosyjskich czy amerykańskich. Podrabiane są przede wszystkim buty i ubrania, a te akurat bardzo chętnie zamawiamy na azjatyckich stronach. Pamiętajmy jednak, że wykrycie ewidentnego fałszerstwa wiąże się z zatrzymaniem towaru przez Urząd Celny. Sprawdzajmy zatem dokładnie, co kupujemy, na przykład szukając opinii o sprzedającym czy dokładnie czytając opisy produktów. Warto także dowiedzieć się, czy inni polscy przedsiębiorcy nie korzystali z usług danego kontrahenta. Pomocne będą przede wszystkim fora internetowe i media społecznościowe.

Opłaty za import i nie tylko

Wszystkie zamawiane przez nas produkty muszą zostać oclone (stawka naliczana w zależności od towaru), a do ich ceny doliczany jest również podatek VAT (23%). Miejmy to na uwadze podczas zamawiania hurtowych ilości. Musimy także dostarczyć odpowiednie dokumenty do agencji celnej. Są to:

  • Faktura
  • Świadectwo pochodzenia
  • List załadowczy
  • Certyfikat CE (produkty elektroniczne i elektryczne)
  • Certyfikat pochodzenia (dla niektórych produktów)
  • Podstawą do księgowania będą wystawione w przy odprawie celnej dokumenty PZC lub SAD.

Czas oczekiwania

Pamiętajmy, że nasze zakupy muszą dotrzeć do nas aż z Azji. Czas oczekiwania na przesyłkę to nawet dwa miesiące. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko daleką podróż paczki, ale także sprawdzanie w Urzędzie Celnym. Powinniśmy także zorientować się, czy towar zostanie wysłany od razu, czy może jest on dopiero na etapie produkcyjnym. Warto porozumieć się wcześniej z kontrahentem i zapytać o przewidywany czas wysyłki i dostarczenia zakupionego przez nas towaru.

AKTUALNOŚCI

Pozostałe wpisy

newsletter

Otrzymuj oferty VIP jako pierwszy

Podejmuj decyzje i ciesz się najlepszą ceną